60-tipov ako usetrit

60 tipov, ako ušetriť v domácnosti

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/MONIKA CHYBOVÁ 20. január 2011, 07:00

 Je pre vás zvyšovanie cien energií a platenie účtov nočnou morou? Pre koho by nebolo.

Bez elektriny, vody, kúrenia či elektroniky si život ani nedokážeme predstaviť. Aby ste sa nebudili s potom na čele, ponúkame vám desiatky tipov, ako môžete na účtoch rozumne ušetriť.

ELEKTRINA

1. Používajte kvalitné úsporné žiarivky. Sú síce drahšie, ale majú 5x menšiu spotrebu a 15x dlhšiu životnosť.

2. Klasické žiarovky sú vhodné na krátkodobé svietenie (WC, kúpeľňa, šatňa). Časté rozsvecovanie by totiž úsporným žiarivkám škodilo.

3. Pri kúpe nových spotrebičov sa rozhodnite pre energetickú triedu A alebo A+. Sú síce drahšie, no ušetríte až 45 percent energie.

4. Aj spotrebiče s rovnakou výbavou sa môžu líšiť v spotrebe. Niekedy až do 85 percent! Výhodné sú tie, ktoré spotrebujú v pohotovostnom režime jeden watt a menej.

5. Spotrebu energie zistíte podľa výkonu vo wattoch. Čím väčší výkon, tým viac spotrebovanej energie. Tá by pri nových spotrebičoch nemala byť v pohotovostnom režime viac ako dva watty.

6. Chladničku si vyberte podľa toho, koľkým osobám bude slúžiť. Jednej osobe stačí asi 50 litrov a vhodnejšia je tá so zabudovanou mrazničkou.

7. Optimálna teplota pre chladničku je 5 °C v strednom regáli. Pri tejto teplote sa nemusíte obávať, že by sa vám niečo pokazilo. Nastavenie mrazničky stačí na –18 °C.

8. Dvere na chladničke i mrazničke otvárajte nakrátko. Inak zvyšujete teplotu v nich a opätovné schladenie spotrebuje viac energie.

9. Skontrolujte aj tesnenie dvier na chladničke. Zhasnite v kuchyni a dovnútra položte lampu. Ak uvidíte presvitať svetlo, tesnenie vymeňte.

10. Nepostavte chladničku s mrazničkou vedľa kúrenia alebo sporáka. Spotrebuje totiž viac energie. Pre mrazničku v rodinnom dome je ideálne schodisko alebo pivnica.

11. Ak sa chystáte na dlhší čas z domu, vyprázdnite mrazničku a odpojte ju od prúdu.

12. Nezabudnite na pravidelné rozmrazovanie. Ľad zvyšuje spotrebu energie.

13. Kupujete televízor? Čím väčšia obrazovka, tým vyššia spotreba. Napríklad plochá obrazovka s uhlopriečkou 107 cm môže spotrebovať až 450 wattov. Plazma v najhoršom prípade až 530 wattov.

14. Nenechávajte elektroniku v pohotovostnom režime a odpojte ju zo siete. Ušetríte 5 – 10 percent energie. Pri videách a DVD prehrávačoch však opatrne. Odpojením zo siete môžu stratiť uložené dáta.

15. Aj pri počítačoch, tlačiarňach, faxoch či kopírkach sa dá ušetriť. Ak si vyberiete správne, zachránite až do 75 percent energie.

16. Monitor na počítači spotrebuje 50 až 100 wattov, pokojne ho vypnite, ak ho nebudete používať dlhšie ako 20 minút.

17. Šetrič obrazovky ušetrí 5 – 10 percent energie. Nedávajte si však naň žiadne meniace sa obrázky. Zožerie to viac energie ako wordovský dokument.

18. Moderné ploché počítačové obrazovky ušetria, na rozdiel od televíznych, až 75 percent energie. Klasické monitory môžu mať spotrebu až 120 wattov.

19. Pri bežnej prevádzke spotrebujú počítače s plochým monitorom 100 wattov, notebooky len 30.

20. Ak tlačiareň dlhšie nepoužívate, vypnite ju. Sieťové tlačiarne spotrebujú v spacom režime o 75 percent menej energie ako v pohotovostnom.

21. Viete, že kopírku nebudete používať aspoň 15 minút? Vypnite ju. Aj obojstranné kopírovanie či zmenšovanie šetrí prúd a papier.

22. Vypínajte zo zásuvky aj nabíjačky, keď ich už nepoužívate.

23. Skončili ste prácu s počítačom. Vypnite ho aj zo zásuvky. Často totiž ostáva monitor v pohotovostnom režime. Do ďalšieho pracovného dňa spotrebuje 30 wattov.

24. Máte v práci klimatizáciu? Aby bola využitá čo najefektívnejšie, používajte ju pri zavretých oknách a dverách. Teplotný rozdiel 5 – 7 °C medzi vonkajšou

 

Plochá obrazovka čím je väčšia, tým viac spotrebuje energie.

 

VARENIE, PEČENIE

25. Zariaďujete novú kuchyňu? Rozhodnite sa, či je pre vás výhodnejšie variť na elektrine, alebo na plyne.

26. Pravidelne čistite plynové horáky. Zanesené a zamastené zvyšujú spotrebu a varenie sa zbytočne predraží.

27. Menšie porcie zohrievajte v mikrovlnke. Vriacu vodu budete mať skôr v rýchlovarnej kanvici a spotrebujete aj menej energie ako zapínaním sporáka.

28. Pri varení používajte pokrievky. Spotreba energie sa zníži o polovicu. Bez nich sa zvýši o 150 až 300 percent.

29. Aj na hrncoch záleží. Teda na tom, z akého sú materiálu. Antikoro dobre vedie teplo, čím sa urýchli ohrev potravín. Najhorší je v tomto smere smalt.

30. Nezabúdajte ani na pomer hrnca a platničky. Malý hrniec na veľkej platničke spôsobí únik tepla do kuchyne. A zohrievanie v hrnci väčšom, ako je platnička, trvá oveľa dlhšie.

31. Nerovné dno na hrnci zvýši spotrebu energie až o 30 percent.

32. Energiu i čas ušetrí tiež tlakový hrniec. Usporíte ním aj 60 percent energie a 80 percent času.

33. Pri pečení neotvárajte rúru pričasto. Uniká z nej teplo. Ušetríte tiež tak, že štvrť hodiny pred koncom pečenia rúru vypnete a využijete dochádzajúce teplo.

34. Veľa vody v hrnci si vyžiada viac spotrebovanej energie.

35. Pri elektrickom sporáku sa oplatí platničky vypnúť už desať minút pred koncom varenia. Zvyškové teplo jedlo dovarí a vy ušetríte na energii.

36. Sklokeramické varné dosky sú efektívnejšie ako obyčajné. Okrem toho sa i jednoduchšie udržiavajú. Ešte výhodnejšie sú, no tiež drahšie, indukčné varné dosky.

37. Nerozmrazujte potraviny v mikrovlnke. Je to požierač energie. Radšej ich z mrazničky vyberte s dostatočným predstihom.

 

Správny hrniec aj ten môže znížiť náklady za energie.

KÚRENIE

38. S vykurovaním miestností to nepreháňajte. Každý stupeň nad 20 °C zvyšuje spotrebu energie o 6 percent.

39. V spálni postačí 16 – 17 °C, v kuchyni 18 °C, v obývacej a detskej izbe po 20 °C a v kúpeľni 22 °C. Ideálna teplota pre dýchacie cesty je 18 °C.

40. Pravidelne vetrajte. V zime krátko, ale intenzívne. Trojčlenná domácnosť vyprodukuje až 11 litrov vlhkosti za deň. A vlhkosť znamená riziko plesní.

41. Počas vetrania vypnite kúrenie. Studený vzduch ho naštartuje na maximum. Pri odchode z bytu ho však nevypínajte. Steny zbytočne ochladnú a večer je potrebné viac tepla na vyhriatie bytu.

42. Radiátory pravidelne odvzdušňujte. Vzduch v nich môže zvýšiť spotrebu energie až o štvrtinu.

43. Dbajte na to, aby kúreniu nestálo nič v ceste. Žiadne stoly, skrine či dlhé závesy. Aj sušenie bielizne na radiátore spôsobuje energetické straty.

44. Skontrolujte si tesnenie okien a dverí. Ak nie je dobré, dochádza k únikom tepla a energie. Investovaním do medziokenného tesnenia usporíte 10 percent energie. Okno orientované na sever má 5x väčšiu tepelnú stratu ako na juh.

45. Ak máte kúrenie staršie ako 10 – 15 rokov, investujte do nového. Ušetriť môžete až do 40 percent energie.

46. Kvalitná izolácia domu a strechy je finančne náročnejšia, ale z dlhodobého hľadiska tiež úspornejšia. Zachráni 40 až 50 percent nákladov na vykúrenie.

 

VODA

47. Neumývajte ovocie a zeleninu pod tečúcou vodou. Dajte ich na pár minút odstáť do misky s vodou. Nečistota sa z nich ľahšie zmyje a vodu môžete použiť napríklad na polievanie.

48. Moderné umývačky riadu spotrebujú okolo 25 litrov vody. Pri ručnom umývaní miniete viac. Ručné umytie 12 súprav pustí do odpadu až 50 litrov vody! Umývačka na rovnaké množstvo použije len okolo 19 litrov.

49. Umývačku používajte na energeticky šetriacom programe. Pracuje s 50 °C vodou, čo celkom stačí. Zapnite ju až vtedy, keď je plná.

50. To platí aj pre práčku. Perte s plným bubnom alebo použite funkciu polovičného bubna. Na málo špinavú bielizeň stačí 30 °C. Šetríte energiu aj bielizeň.

51. Práčka musí stáť na rovnom a pevnom podklade, inak sa predlžuje čas odstreďovania a zvyšuje spotreba elektriny.

52. Pre odstredenie postačí 500 otáčok za minútu. Viac otáčok, viac energie.

53. Spotrebičom s filtrom (umývačka, práčka, sušička) pravidelne čistite sitko.

54. Dajte si sprchu namiesto kúpeľa vo vani. Na jej napustenie totiž spotrebujete trikrát toľko vody a energie ako pri sprchovaní. Plná vaňa potrebuje okolo 140 litrov, desať minút sprchovania len okolo 30.

55. Pri mydlení v sprche vodu zastavte. Dobrý je stopventil a úsporná sprchová batéria či hlavica. Ušetríte 30 až 35 percent teplej vody.

56. Zastavujte vodu aj pri mydlení rúk. Za ten čas sa do odpadu dostane 15 – 20 litrov vody.

57. Zuby si umývajte s použitím pohára na vypláchnutie úst. Okrem toho si v ňom môžete aj očistiť zubnú kefku.

58. Kvapkajúcu batériu okamžite vymeňte! Za mesiac môžete takto stratiť až 170 litrov vody.

59. Z priemernej dennej spotreby vody asi tretinu miniete na toalete (cca 45 l). Z toho sa dá ušetriť asi 30 – 50 percent, ak máte záchod s úsporným splachovaním. Stopka zníži pôvodných cca 10 litrov vody na jedno spláchnutie na 3 – 6 litrov.

60. Ručné umývanie auta potrebuje asi 200 litrov vody. Použite radšej autoumyváreň. Ušetríte nielen vodu, ale aj čas.

 

Umývanie rúk pri mydlení vodu zastavte zbytočne odteká nevyužitá do odpadu.

 

Doplnkové informácie